Са посебним задовољством и осјећајем одговорности обавјештавамо јавност да су струковна удружења из области васпитања и образовања потписала Меморандум о сарадњи у области заштите радника у васпитању и образовању, унапређења професије и развоја васпитно-образовног система.
Овај меморандум окупио је људе и удружења који, иако долазе из различитих професија и области рада, дијеле исто увјерење – да без уваженог, заштићеног и оснаженог радника нема ни квалитетног васпитања и образовања, ни сигурног окружења за дјецу, ни здравог друштва.
Брига о дјеци и младима, њиховом развоју, сигурности и будућности, заједничка је вриједност која нас је окупила око ове иницијативе. Вјерујемо да је јак, стабилан и подржан васпитно-образовни систем један од најважнијих темеља сваког друштва и најбоља инвестиција у будућност наше дјеце.
У времену бројних изазова, вјерујемо да је важно да струка разговара, сарађује и заједно тражи рјешења. Управо зато овај меморандум није само формалан документ, већ симбол повјерења, заједништва и спремности да чувамо достојанство професије и градимо боље услове за све који свакодневно раде са дјецом и младима.
Посебно нас охрабрује чињеница да су се око ове идеје окупила удружења различитих профила, јер управо у сарадњи, међусобном уважавању и јединству видимо снагу која може допринијети позитивним и дугорочним промјенама у васпитању и образовању у Републици Српској — промјенама чији је крајњи циљ боље, сигурније и подстицајније окружење за нашу дјецу.
Потписивањем меморандума створен је и основ за покретање и подршку заједничким иницијативама усмјереним ка унапређењу системске и правне заштите радника у васпитању и образовању, као и јачању подршке свим професионалцима који свакодневно раде са дјецом и младима.
Истовремено, ова иницијатива остаје отворена и за друга струковна удружења, организације и професионалце који желе да кроз сарадњу, дијалог и заједничко дјеловање допринесу унапређењу васпитања и образовања, заштити достојанства професије и стварању бољег окружења за дјецу и младе.
Хвала свим удружењима, колегама и сарадницима који су препознали значај дијалога, сарадње и заједничког дјеловања у интересу васпитања, образовања и будућности наше дјеце.
Вјерујемо да само заједно можемо бити снажан, одговоран и конструктиван глас струке — глас који не тражи привилегије, већ достојанство, квалитет, сигурност и системска рјешења, са увјерењем да сваки корак који направимо данас оставља траг у будућности генерација које долазе.
Потписници меморандума:
▪️ Удружење просвјетних радника „Ипак се окреће“
▪️ Друштво психолога Републике Српске
▪️ Друштво педагога Републике Српске
▪️ Друштво учитеља Републике Српске
▪️ Удружење секретара основних и средњих школа Републике Српске
▪️ Удружење васпитача и стручних сарадника Републике Српске
▪️ НАУМ – Центар за надареност
▪️ Удружење наставника музичке културе