Струковна удружења из области васпитања и образовања упутила су надлежним министарствима иницијативу за измјену Кривичног законика Републике Српске, с циљем унапређења заштите запослених у васпитно-образовним установама.
Иницијативу су подржали:
▫️Удружење просвјетних радника „Ипак се окреће“,
▫️Друштво психолога Републике Српске,
▫️Друштво педагога Републике Српске,
▫️Друштво учитеља Републике Српске,
▫️Удружење секретара основних и средњих школа Републике Српске,
▫️Удружење васпитача и стручних сарадника Републике Српске,
▫️НАУМ – Центар за надареност,
▫️Удружење наставника музичке културе.
Иницијатива се односи на препознавање запослених у предшколским установама, основним и средњим школама као лица која обављају послове од јавног значаја, као и на унапређење безбједности и правне заштите запослених у обављању васпитно-образовног рада.
Предложена рјешења имају за циљ јачање безбједности у васпитно-образовним установама, заштиту достојанства професије и стварање сигурнијег, стабилнијег и подстицајнијег окружења за дјецу, ученике и све учеснике васпитно-образовног процеса.
Иницијатива је упућена надлежним институцијама као основ за даљи институционални дијалог о унапређењу система образовања, положаја запослених и безбједности у васпитно-образовним установама.