На данашњи дан, прије 40 година, Бранко Ћопић је одлучио да напусти овоземаљски живот. Међутим, Бранко нас није напустио, наставио је да живи кроз своја дјела која је за собом оставио. Један је од књижевника који је био препознат као квалитетан и у своје вријеме, дјела су му издавана и продавана у много тиража, а превођен је и на бројне свјетске језике. Писао је језиком и стилом блиским свим генерацијама, са толико детаљно дочараним ликовима и њиховим карактерним цртама, да су сви готово познавали његове ликове.
И данас васпитавамо ученике дјелима Бранка Ћопића кроз која могу да разумију његово вријеме иако је оно далеко иза нових генерација. Најчешће их и уводимо у свијет лектире и писане ријечи баш Ћопићевим дјелом.
Осим што је познат и признат писац, наш Ћопић је био и учитељ.
Данас смо славили Ћопића и њему у част приредили културно-умјетнички програм и открили спомен-плочу чиме Друштво учитеља Републике Српске показује да његује и доприноси културној баштини нашег народа.
Поносни смо на наше ученике који су говорили стихове Бранка Ћопића, драматизовали његове текстове и свирали њему у част.
Захваљујемо се домаћинима, декану Радославу Декићу и колегама са ПМФ-а који су препознали иницијативу нашег члана, Бранке Ловрић-Боснић, за овако важан печат рада нашег Друштва и дали сву подршку да то и реализујемо.
Захвалност дугујемо и Републичком заводу за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске који су дали сагласност за постављање спомен-плоче.
Драго нам је да су данас са нама били и представници Министарства просвјете и културе, Републичког педагошког завода, те Универзитета у Бањој Луци.
Посебну захвалност исказујемо ученицима и њиховим менторима који су вриједно радили да данашњи дан протекне у свечаном расположењу.
Такође, манифестацију су увеличали и учитељи који су се одазвали позиву, родитељи и други гости.
Данас смо посебно поносни, јер би Ћопић могао бити поносан на нас.
Слава му и хвала!